יישור שיניים למבוגרים

מבוגרים רבים מבצעים יישור שיניים משום שחשוב להם המראה הכללי שלהם. שיניים ישרות מהוות חלק בלתי נפרד ממראה אסטטי, ממש כמו עיצוב השיער או בריאות העור. יישור שיניים למבוגרים מהווה השקעה אסטטית לכל דבר, והוא חשוב מאד לרושם שיוצר האדם על סביבתו.

יישור שיניים למבוגרים
יישור שיניים למבוגרים

מדוע בכלל כדאי ליישר שיניים בגיל מבוגר ואיזו שיטה כדאי?

אסתטיקה:

שיניים עקומות, צפופות, שיניים המותירות רווח בפה וכדומה, גורמות להצטברות של לכלוך ושל פלאק במקומות שאותם קשה מאד לנקות, מה שמוביל מייד להצטברות של חיידקים אשר יוצרים עששת, דלקות חניכיים ובעיות דנטליות אחרות. סגר לא נכון של השיניים, למשל, מוביל ללעיסה לא נכונה, אשר גורמת לשחיקה לא נכונה של השיניים, לבעיות שיניים שונות ולעיתים אפילו לשחיקה של מערכת העיכול! לכן חשוב מאד לטפל ביישור השיניים גם בגיל מבוגר.

נסיגת חניכיים:

שיניים בהטיה או שיניים בולטות מדי עלולות להעביר כוחות לעיסה שלא בציר האורך של השורש, ולגרום בכך לנסיגת חניכיים בלתי הפיכה.

שיקום הפה:

פעמים רבות בעת שיקום הפה, נעזר רופא השיניים באורתודונט כדי להזיז שן אחת או יותר למיקום שונה, וזאת כדי שניתן יהיה להחדיר למקום שתל או לבצע כתרים טובים ואסתטיים יותר.

מדוע אף פעם לא מאוחר ליישר את השיניים

בחברה שלנו יש "מיתוס" לגבי יישור שיניים. המיתוס הזה מתמקד במחשבה המיושנת שיישור שיניים היא פעולה שכדאי לעשות בתקופת הילדות או לכל המאוחר בתיכון. יישור שיניים מתאים גם למבוגרים! אם תמיד חשבתם שאם לא עשיתם זאת עד היום, אז חבל על הזמן – טעיתם. הנה שלוש סיבות טובות וחשובות למה כדאי לעשות זאת גם עכשיו.

בריאות

אף על פי שהנטייה בדרך כלל להתייחס תמיד לפן האסתטי כאשר מדברים על יישור שיניים, לאמיתו של דבר הפן הבריאותי חשוב לא פחות ואף יותר. שיניים שאינן מסודרות בחלל הפה באופן עקום, צפופות מידי או ממוקמות לא טוב, יכולות לגרום למחלות חניכיים. במקרים קשים של שיניים לא ישרות הן אפילו עלולות להשפיע על הנשימה ויכולות “לתרום” להתפתחות הפרעות בנשימה ולמחלות נשימתיות. יש לקחת בחשבון שככל שאנחנו מתבגרים, כך יכולות הגוף נחלשות. ומה שפעם לא הפריע לגוף, כיום עלול להפריע ואף לפגוע בו. טפלו בעצמכם היום כדי שזה לא יחזור להתנקם בכם בזקנתכם.

ביטחון עצמי

אף פעם לא מאוחר מדי להיראות טוב ולהרגיש טוב. אנשים המסתובבים שנים רבות עם שיניים לא אסתטיות, כבר הרגילו את עצמם "להצניע" חיוכים. אם אתם נמנים עם הקבוצה הזו אתם ודאי יודעים שמדובר כבר בהרגל ישן שכבר לא מורגש ומפעיל אתכם על אוטומט בזמן שהוא "מכווץ" את הנוכחות שלכם. אם תצאו רגע מתוך עצמכם ותסתכלו על זה מהצד תבינו כמה זה פוגע בכם. בתוך כמה חודשים אתם יכולים “לשנות את גורלכם” ולהימנות לפתע עם אותם אנשים שמחייכים מאוזן לאוזן ומדביקים את כל הסובבים בחיוך. מדובר לא רק בעניין אסתטי אם כי בכוח חברתי שיש לו השפעה אפילו על היכולת שלכם לסגור עסקאות מול לקוחות. לא כי להם אכפת איך אתם נראים, אלא כי אתם לא נותנים את הביצועים האופטימליים שלכם עקב חוסר ביטחון שטבוע בכם. ביטחון עצמי תורם לשיפור הביצועים בכל תחומי החיים ולפעמים הדבר האחד הקטן הזה מהווה חסם של עוד הרבה דברים גדולים. אל תפחדו לפרוץ את הסכר.

שיפורי טכנולוגיה

עד לפני כמה שנים רבים נמנעו מיישור השיניים בגלל אותו "גשר" הידוע לשמצה, המיוחס לילדים מתבגרים. והנה השנים חולפות והטכנולוגיה מתפתחת וכיום ישנן שיטות מגוונות שיביאו למהפך המיוחל גם ללא שום עדות הנראית לעיןהאינזולין למשל הוא חומר שקוף שניתן לשלוף בכל רגע. קיימים כיום סמכים שקופים שגם במקרה שלהם ישנן מספר אפשרויות שאפשר לבחור באמצעות הנחיה ובחירה יחד עם רופא שיניים מנוסה. כיום, ישנם בשוק גם משטחי יישור הממוקמים בחלק הפנימי של השיניים ולא נראים כלל לעין.

השיטות ליישור שיניים למבוגרים

כיום ניתן להגשים את חלום השיניים המושלמות גם כשגיל הנעורים נותר אי שם מאחור.

הטיפול האורתודנטי המסורתי

טיפול באמצעות סמכים מתכתיים ("ברזלים") המורכבים על השיניים למשך חודשים רבים ואף שנים, מרתיע רבים המעוניינים בשיפור המראה האסתטי של שיניהם וחיוכם.

קיימות היום מספר שיטות חדשניות ליישור שיניים שפותחו מתוך מודעות לחשיבות האסתטיקה לא רק בתום תהליך יישור השיניים אלא גם במהלכו והן מתאימות במיוחד לטיפול במבוגרים.

קשתיות שקופות

קשתיות שקופות הן למעשה פלטות נשלפות, העשויות מחומר תרמופלסטי, ומדי מספר שבועות הן מוחלפות בהתאם למצב השיניים והתקדמות הטיפול האורתודנטי.

הקשתיות השקופות מיוצרות באמצעות מחשב עם רמת דיוק גבוהה ביותר, בהתאם למבנה הפה והשיניים של כל מטופל ומטופל. הן יוצרות תזוזה מחושבת מראש של השיניים באופן הדרגתי ובטוח, עד לקבלת התוצאה הרצויה.

יתרון משמעותי של הקשתיות השקופות הוא שהן מאפשרות לשמור על היגיינת הפה והשיניים באופן מלא, שכן בשונה מיישור השיניים הקלאסי  – הן ניתנות להסרה עצמאית בקלות.

משך טיפול יישור שיניים שקוף באמצעות קשתיות שקופות נע בין 4 חודשים עד 16 חודשים, כאשר לרמת שיתוף הפעולה של המטופל השפעה ניכרת על אורך הטיפול. כדי להגיע ליעילות מרבית של הטיפול, יש להרכיב את הקשתיות השקופות במשך רוב שעות היממה, בהתאם להוראות הרופא.

סמכים בלתי נראים

סמכים ידועים בקרב הציבור בכינוי "קוביות בשיניים", וכאן חשוב להבהיר: סמכים בלתי נראים הם למעשה כמעט בלתי נראים. הם עשויים מקרמיקה, הצבע שלהם הוא בצבע השיניים, ומבט מקרוב מאפשר זיהוי שלהם.

בשל נטיית הסמכים הקרמיים להישבר, לא ניתן להפעיל עליהם כוח חזק מדי, ולכן תהליך הטיפול באמצעותם נמשך זמן רב יותר ביחס ליישור שיניים באמצעות סמכים רגילים. בנוסף, אנו מכירים סמכים העשויים חומר פלסטי שקוף שגם הוא מאפשר "העלמות" יחסית של הסמך אל השן שמתחת.

יישור שיניים בשיטת הסמכים הבלתי נראים דורש ערנות גבוהה יותר לבריאות השיניים מצד המטופל, שכן הם מוּסַרים רק לאחר קבלת התוצאה הרצויה, וכך ניקוי השיניים הופך למאתגר יותר.

סמכים (קוביות) לינגואלים:

זוהי שיטה חדשנית ליישור שיניים שבה הסמכים מודבקים בצידם הפנימי של השיניים במקום בחזית. יתרונות של השיטה הוא בשמירה על אסתטיקה מקסימלית במהלך כל תהליך יישור השינייםשיטה זו מתאימה למגוון רחב של בעיות אורתודונטיות ומיושמת במקרים קלים ובמקרים מורכבים באותה הצלחה. משך הטיפול בשיטה הלינגוואלית אינו שונה מאורכו בטיפול בעזרת סמכים חיצוניים, הוא תלוי בעיקר בסוג הבעיה האורתודונטית. ישנן בעיות אורתודונטיות שניתן לפתור ביתר קלות ומהירות בעזרת הסמכים הלינגוואלים. אי הנוחות היחידה בה נתקלים במהלך הטיפול מתרחשת בתקופת ההסתגלות הנמשכת עד עשרה ימים בה צפויים שיבושים קלים בהגיית אותיות שורקות, אי נוחות ללשון וקשיים בלעיסה. בתום תקופה קצרה זו רוב תופעות לוואי אלו נעלמות לחלוטין. עלות הטיפול הלינגוואלי יקרה יותר מטיפול אורתודנטי רגיל וזאת עקב עלותו הגבוהה של המכשור וההכנה המעבדתית האישית לכל מתרפא.

ההבדל בין יישור שיניים לילדים מול יישור שיניים למבוגרים

ההבדל המשמעותי היחיד בין יישור שיניים למבוגרים לבין יישור שיניים לילדים הוא שאצל ילדים הלסתות עדיין גדלות. במהלך הטיפול, משתמשים בגדילה הזו כדי לתכנן את תזוזת השיניים וליצור לכל השיניים מקום נכון. אצל מבוגרים, הגדילה הזו כבר אינה קיימת, ולכן אם יש צורך בהרחבה של הלסתות, אין אפשרות לעשות זאת ללא התערבות ניתוחית. עם זאת, לרוב התערבות כזו כלל אינה נחוצה, וניתן לבצע יישור שיניים למבוגרים בצורה נוח ופשוטה.

מצב הלסת אצל מבוגרים

כאשר עוסקים ביישור שיניים למבוגרים חשוב לדעת: א. בניית עצמות הלסת הושלמה אצל המבוגר ולכן תיקון מלא של ליקוי בגדילת הלסתות (כמו לסת "קטנה" או "בולטת") חייב להיעשות עם מעורבות ניתוחית. ב. ככל שגיל המטופל גדול יותר, נוסף גם מרכיב שיקומי עקב ריבוי הסתימות, הכתרים, השיניים החסרות ומחלות חניכיים הגורמות לאבדן התמיכה הגרמית ולתזוזת שיניים, תופעות המאפיינות את המתרפא המבוגר. ג. המתרפא הבוגר מבקש טיפול קצר וממוקד לצד טיפול אסתטי בלתי נראה.

סיבות אלו ואחרות מצריכות שיתוף פעולה הדוק בין כל הצוות הרפואי המעורב בטיפול במתרפא. המתרפא עובר בדיקה מקיפה הכוללת בנוסף לבדיקה האורתודונטית, בדיקת רופא חניכיים ובדיקת רופא שיניים שמכין תכנית טיפול שיקומית. הטיפול עצמו יחל רק לאחר שנערך דיון על כל ההשלכות הכרוכות בו נקבעו סדרי עדיפויות ופרוטוקול טיפולי מפורט.

עלויות

טיפולי יישור שיניים אינם זולים מכיוון שהציוד המשמש בטיפול הוא יקר, אלך מדובר באחת ההשקעות ההכרחיות והמשתלמות ביותר שאדם יכול להשקיע בעצמו. מחיר הטיפול נע בין 6,000 ₪ לטיפול פשוט יחסית בלסת אחת ועד ל- 20,000 ₪ בקירוב לטיפול מורכב בשתי הלסתות. כדאי לגשת לאורתודנט לקבלת הערכה לטיפול נדרש וקבלת הצעת מחיר.

תופעות לוואי בטיפול יישור שיניים למבוגרים

בעקבות ההתקדמות בתחום האורתודונטיה- יישור שיניים במבוגרים הינו בטוח ונוח יותר מאי פעם. אך כמו כל טיפול רפואי, גם כאן קיימות מספר תופעות לוואי: כאבי שיניים, אי נוחות קלה, גירוי באיזור הלחי הפנימית והלשון (כתוצאה מחיכוך עם המכשור האורתודנטי), דלקות חניכיים, נסיגת חניכיים, דה-מינרליזציה של האמייל (השכבה החיצונית של השן), ספיגת שורשים ואי נוחות במפרקים. תופעות לוואי אלו נדירות אך עלולות להופיע במהלך הטיפול האורתודנטי או אחריו. חלק מסיבוכים אלו ניתן למנוע- כדוגמת הגירוי של הרקמות- ע"י שימוש בקשתיות שקופות במקום סמכים.

לטיפול אורתודנטי בשיניים למבוגרים יש יתרונות וחסרונות

אמנם אף פעם לא מאוחר מדי לעבור יישור שיניים, אך יש להתייחס מראש לפרמטרים אשר משפיעים על הצלחת הטיפול. טיפול אורתודנטי למבוגרים שונה ממספר בחינות מזה של ילדים: ראשית, התפתחות הלסתות אצל מבוגרים כבר הושלמה ולכן לא ניתן להשיג שינויים במבנה הלסת באמצעים אורתודנטיים ששימושיים אצל ילדים בתהליך גדילה. כמו כן, מבוגרים מגיעים עם כתרים, סתימות ושיניים שחוקות; דלקות שיניים שכיחות יותר אצל מבוגרים וכתוצאה מהמחלה נפגעות רקמות המעניקות תמיכה לשן. צריך גם לזכור כי מכשירים אורתודנטיים מפעילים כוח על השיניים ועשויים להחמיר דלקת חניכיים ובמקרים נדירים אף לגרום לאובדן שיניים. מצד שני, יש יתרונות שבאים עם הגיל. לפעמים יישור שיניים בגיל מבוגר הוא קצר יותר, כי תזוזת השן היא לא בהכרח למקום האידיאלי, אלא למקום הנדרש לשיקום מוצלח. היות ובריאות השן חשובה להצלחת התהליך ובמיוחד שמירה על היגיינה, למבוגרים יש יותר משמעת עצמית ומודעות מדוע חשוב כל כך להקפיד על בריאות השיניים. הם יותר קשובים להוראות האורתודנט ומבינים כי התהליך לוקח זמן ושווה לחכות לתוצאה הסופית.

dental alignment
dental alignment