גשר בשיניים

לשיניים שלנו יש השפעה גדולה על מגוון תחומים: בריאות, דיבור, לעיסה ואסתטיקה. שיניים עקומות פוגעות בתפקוד השיניים התקין ואף בחניכיים. אנשים הזקוקים לטיפול ובעיקר מבוגרים הזקוקים ליישור שיניים, לעיתים עלולים להקל ראש ולהזניח. מומלץ מאד לטפל בהקדם כי מה שעשוי להיראות בעיניך "רק" שיניים עקומות, בדרך כלל מעיד על בעיה גדולה יותר, שכן קיימת תפיסה מוטעית נפוצה שיישור שיניים הוא רק פתרון אסתטי, כאשר מדובר בפתרון המסייע גם לבריאות הפה ולבריאותכם הכללית. בנוסף, שיניים עקומות עשויות להיות מקור למבוכה והסיבה לחוסר הביטחון שלכם, כך שזה הרבה מעבר לשיפור המראה החיצוני.

גשר בשיניים
גשר בשיניים

ההשלכות שיש לשיניים עקומות מבחינה בריאותית, חברתית ואסתטית.

1. שיניים עקומות עלולות להיות גורם למחלות חניכיים משום שהן נותנות הזדמנות לחיידקים להתפשט ולהיווצר רובד באזורים שבהם החניכיים לא מסתובבות היטב סביב השיניים ובמקרים קשים יותר אף לאובדן השיניים.

2. קשה יותר לנקות את השיניים כמו שצריך (צחצוח שיניים, חוט דנטלי).

3. שיניים עקומות יכולות בקלות להתחכך בשיניים האחרות בזמן האכילה מה שעלול לגרום לבלאי מופרז באמייל השן העלות להוביל לסחף, לשחיקה או לשבריר השן.

4. הרגישות לפגיעות בשיניים גבוהה מאד (במקרה של מכה באיזור הפה).

5. שיניים שאינן ישרות גורמות לקושי בלעיסה כאשר השיניים עשויות להתחכך זו בזו מה שעלול להוביל לבעיות עיכול לקוי וספיגה לא מספקת של חומרים מזינים.

6. ריח רע מהפה הנובע מהחיידקים הנמצאים בסדקים שבין השיניים העקומות. גורם מאד משפיע המונע את הרצון לחייך ולשוחח בחברה.

7. דלקות בפה הנגרמות על ידי רמות מוגברות של חיידקים ועשויות להוביל בנוסף לבעיות בריאותיות חמורות כגון מחלת אלצהיימר, סוכרת, מחלות לב, דלקת ריאות, שבץ מוחי ואף סרטן.

8. פוגע בדימוי ובביטחון העצמי. אנשים עם שיניים עקומות חשים לא פעם במבוכה, מרבים שלא לחייך ולא מרגישים בנוח בסביבת אנשים.

 

מה הפתרון?

יש מגוון פתרונות ליישור שיניים עקומות (גם למבוגרים) ע"י גשר.

סוגי הגשרים הקיימים ליישור שיניים

גשר שקוף

אחת מהטכניקות הפופולאריות ביותר ליישור שיניים שבה משתמשים בטכנולוגיית מחשוב תלת ממדית. לטיפול יש יתרונות רבים כי הוא ללא חוטי ברזל, ניתן לשליפה מהפה באופן נוח, מונע עששת, תורם לבריאות החניכיים ואפשר לצחצח שיניים בקלות. הגשר אינו כואב ועלות הטיפול סבירה. גשר שקוף הוא פתרון מעולה המסיים את סבל המבוכה ואת חוסר האסתטיקה. מומלץ למטופלים בכל הגילאים בעיקר מבוגרים אשר אינם מעוניינים שיבחינו בקיומו של הגשר בשיניים. הגשר השקוף כמעט ובלתי נראה גם בעת חיוך מלא וגם כשמביטים מקרוב. טיפול יישור שיניים שקוף נמשך זמן רב, ועשוי להגיע אף לשנתיים ויותר. חשוב מאד להקפיד על היגיינת הפה והשיניים. התוצאה: שיניים נקיות לבנות, ישרות ואסתטיות. יתרונות:מחירו של ה"גשר" אינו יקר כמו הטיפולים השקופים האחרים ליישור השיניים. זהו כלי יעיל ואיכותי לתיקון בעיות במיקום ובסידור השיניים והשימוש בסמכים השקופים גם תורם לאסתטיקה גבוהה יותר של החיוך בזמן הטיפול. חסרונות: על אף שה"גשר" שקוף או לבן – עדיין ניתן להבחין באביזרי היישור. הטיפול בשיטה הזאת גם עלול לגרום לרגישות קלה בשיניים ומחייב את המטופל להימנע מאכילה של מזונות מסוימים כמו מסטיק וממתקים דביקים אחרים.

גשר פנימי

בטכניקה זו מתבצע תהליך התאמה אישית של הסמכים עבור המטופל, לצורך שיפור התוצאות המושגות. שיטת יישור שיניים המתאימה במיוחד למבוגרים אשר רוצים ללכת עם ולהרגיש בלי. הגשר הפנימי מולבש בצד האחורי של השיניים כך שלא יהיה ניתן להבין בקיומו מבחוץ. יש התאמה מושלמת של הסמך לשן ומשטחי השן החיצוני לא נפגעים מהטיפול.

אנשים אשר אינם מעוניינים שהגשר שלהם יראה כלפי חוץ, ימצאו את השיטה הזאת כיעילה ועונה על כל הדרישות והצרכים שלהם. התקנת גשר פנימי הוא טיפול חדשני ולכן חשוב לטפל ע"י אורטודנט מומחה. גשר שקוף כמו הגשר הפנימי בשיניים הן טכניקות טיפול מומלצות אשר יאפשרו לאנשים מבוגרים להשיג את המטרה, מבלי שיחושו אי נעימות או מבוכה, יחזיר להם במהרה את החיוך ויעלה את הדימוי העצמי.

יתרונות: ה"גשר" כלל אינו נראה לעין לכל אורך הטיפול. במקרים מסוימים הטיפול בשיטה הזאת עשוי להיות קצר יותר מאשר בשיטה המסורתית הודות למיקום הסמכים שיכול לשפר את יעילות הטיפול. חסרונות: הטיפול בסמכים האלו עלול במצבים מסוימים לגרום להפרעות בדיבור בשל העובדה שהלשון נוגעת באביזרי היישור בהגייה של אותיות מסוימות. גם המחיר של הטיפול יקר יותר מהשיטה המסורתית.

סמכים לינגואלים

הסמכים הלינגואלים הם סמכים מתכתיים פנימיים וקטנים המודבקים על הצד הפנימי של השיניים ולא על הצד החיצוני כפי שהיה נהוג בעבר. הם כמעט ואינם נראים מבחוץ ולכן פתרון מושלם למי שלא מעוניין להחצין את הגשר. גשר זה הפך להיות פתרון נפלא ונוח למטופל והינו מאד פופולרי. יתרונות: לעיתים הטיפול עשוי להיות קצר יותר מהטיפול המסורתי הודות למיקום הסמכים בחלקה האחורי של השן. בתקופת הטיפול נשמרת רמת אסתטיקה גבוהה של חלל הפה ולא ניתן להבחין כלל באביזרי היישור. חסרונות: גם במקרה הזה עלולות להופיע הפרעות בדיבור בשל המיקום של הסמכים. בנוסף, עלות הטיפול נחשבת בין הגבוהות בתחום וההרכבה של הסמכים על ידי הרופא מעט מורכבת יותר ודורשת מיומנות גבוהה ודיוק מרבי.

גשר פנימי בלתי נראה

טיפול בשיטה זו מורכב יותר לעומת טיפול בשיטת הסמכים החיצוניים. בחירה נכונה ומבוססת של הסמך הלינגואלי בהתאם לבעיה ולתכנית הטיפול האורתודונטית מהווה שלב חשוב מאד. בחירה נכונה תפשט את הטיפול ותביא לתוצאות הטובות ביותר ובדרך הנכונה. יתרונות: פיתרון נוח ואסתטי יותר מהסמכים המסורתיים. ניתן להסיר בקלות את הקשתית על מנת לנקות אותה, לצחצח את השיניים ולאכול. בניגוד לטיפול המסורתי, אין במקרה הזה מגבלות על אכילת מזונות דביקים או קשיחים משום שניתן כאמור להסיר את הפלטה. חסרונות:עלות טיפול יקרה יותר מהחלופות. הטיפול דורש מחויבות של המטופל להרכיב ולהסיר את הקשתיות בזמנים הנדרשים. קושי לעקוב אחר הכללים עלול לפגוע ביעילות הטיפול ובתוצאה הסופית.

כמה עולה גשר בשיניים?

מחיר טיפול יישור שיניים נע לכאן ולכאן ובהחלט ניתן לטפל במחיר סביר בהחלט ולהנות מחיוך בכל רגע.

לרוב טיפול בעזרת גשר פנימי (שנחשב למוצלח ביותר) יהיה יקר יותר מאשר טיפול בעזרת גשר שקוף. חשוב להתייעץ עם האורטודנט בכדי להבין באילו שיטות ליישור שיניים בלתי נראה כדאי להשתמש על מנת לקבל תוצאות אופטימליות בעלות הזולה ביותר. סמכים פנימיים אינם זמינים בכל מקום בשל המיומנות המיוחדת הנדרשת להרכיב אותם ולכן, מחירם גבוה יותר בהשוואה לגשרים לינגואלים אחרים.

מחיר הטיפול ליישור השיניים משתנה בהתאם לצורך הדנטלי של המטופל, סוג הטיפול הנבחר ומידת המורכבות שלו. זהו טווח המחירים הכללי לטיפולים הנפוצים בתחום, אם כי חשוב לזכור כי מדובר במחיר משוער בלבד והוא עשוי להשתנות מאדם לאדם. גשר שקוף – בין 6 ל-18 אלף שקלים. גשר פנימי – בין 16 ל-32 אלף שקלים. סמכים לינגואלים – בין 15 ל-35 אלף שקלים פלטה שקופה – בין 18 ל-35 אלף שקלים.

מה מותר ומה אסור לאכול עם גשר בשיניים?

על מנת להבטיח את הצלחת הטיפול ליישור השיניים, נדרשת אחריות של המטופל על מנת לשמור על אביזרי היישור ועל בריאות חלל הפה בתקופה הרגישה הזאת. כדי לעשות זאת, חשוב להימנע מאכילה של מזונות מסוימים או לכל הפחות להפחית את הצריכה שלהם ככל שניתן. בתקופה הזאת יש להימנע מלעיסה של מסטיקים, טופי או כל ממתק דביק אחר. אלו מאכלים שעלולים לגרום נזק לאביזרי היישור, אך גם לשיניים ולחניכיים עצמן בשל כמות גבוהה מהרגיל של סוכר, שקשה להסיר בצחצוח בגלל ה"גשר". גם חטיפי צ'יפס פריכים או עוגיות עלולים לסכן את בריאות חלל הפה בתקופה הזאת. זה אמנם פחות מסוכן ממסטיק או טופי, אך בהחלט עדיף להפחית את המינון שלהם בתקופה הזאת. זאת מכיוון שחטיפי צ'יפס עשירים בעמילנים שהופכים לעיסה דביקה שקשה להסיר בצחצוח. מצב כזה מגביר את הסיכון לבעיות חניכיים ולעששת. מומלץ גם להימנע ככל הניתן ממאכלים קשים שעלולים לפגוע באביזרי היישור עצמם. ברשימה הזאת נכללים בין היתר גרעינים, בוטנים, תירס שלם, אגוזים או כל מזון אחר שעלול לשבור את השיניים או להזיז את הסמכים ממקומם. בכל מקרה מומלץ לחתוך את האוכל לחתיכות קטנות לפני האכילה ולהשתדל לצרוך מזונות רכים. באופן כללי כדאי בתקופה הזאת להקפיד אפילו יותר מהרגיל על שמירה על היגיינת הפה – לצחצח היטב את השיניים ואת אביזרי היישור וגם להגיע לניקוי עמוק אצל השיננית בכל כמה חודשים. מומלץ גם להרבות במאכלים עשירים בוויטמין C, סידן ומגנזיום. החומרים החיוניים האלו תורמים לחיזוק השיניים ומסייעים לשפר את הסיכויים לטיפול מוצלח ואיכותי. ברשימה הזאת נכללים בין היתר פירות, ירקות, עלים ירוקים, דגנים מלאים וקטניות כמו חומוס, עדשים ובורגול.

מאיזה גיל אפשר ליישר שיניים עם גשר?

יישור שיניים הוא טיפול שכידוע נפוץ בעיקר בקרב בני נוער, אך חשוב שלא למהר לבצע אותו. אנחנו ממליצים לבצע יישור שיניים רק לאחר שרוב השיניים הקבועות כבר בקעו והשלימו את צמיחתן. לפני שמתחילים בטיפול, חשוב גם לוודא שהילד יכול לגלות אחריות ולהקפיד על צעדים שישמרו על היגיינת חלל הפה בתקופה הרגישה הזאת. חוסר יכולת לשמור על הבריאות הדנטלית עלול לפגוע בתוצאות ולהאריך את הטיפול.

כמה זמן אורך טיפול יישור שיניים?

משך הטיפול משתנה מאוד מאדם לאדם ועשוי לקחת בין חודשים בודדים לכמה שנים. בשלב הייעוץ, הרופא יבצע הערכה ממוקדת יותר שלוקחת בחשבון את מצבו הדנטלי הייחודי של המטופל, אביזרי היישור הנבחרים ומשתנים נוספים. עם זאת, חשוב לזכור שמדובר בהערכה כללית בלבד והטיפול יכול להתארך או להתקצר בהמשך.

כאבים ביישור שיניים עם גשר: מה עושים?

יישור השיניים באמצעות גשר עלול לגרום במצבים מסוימים לרגישות זמנית בשיניים בעקבות הפעלת לחץ מתמשך שמשפיע על המיקום שלהן. מדובר בתופעה טבעית שבדרך כלל חולפת לאחר כמה ימים. עם זאת, היא עשויה להופיע שוב לאחר הידוק הגומיות אצל האורתודונט. בימים הראשונים לאחר הטיפול, מומלץ להקפיד על אכילת מזונות רכים, לחתוך את האוכל לפרוסות קטנות ולהימנע מהפעלת לחץ מיותר על השיניים. במידת הצורך, ניתן להצטייד במשככי כאבים שניתנים ללא מרשם רופא. אלו תרופות שנמצאו יעילות ביותר בהתגברות על כאבי שיניים.

אף פעם לא מאוחר לחייך 🙂

וגם לא מאוחר מדי לעשות שינוי, לטפל בשיניים וליהנות בסופו של דבר, מחיוך מושלם עליו חלמת ומהרגשה נפלאה. על מנת ליהנות מכל הטכניקות החדשות והנפלאות ליישור שיניים, חשוב מאד לבחור אורטודנט מקצועי וטוב עם הידע והכלים על מנת שיוכל להעניק לך את הטיפול הטוב ביותר בצורה מקצועית, איכותית ויעילה.

חשוב לשמור גם בהמשך על בריאות השיניים: להקפיד על הגיינת הפה עם צחצוח שיניים נכון וניקוי עם חוט דנטלי. חשוב להזין את הגוף עם מאכלים שאפשר לאכול עם גשר בשיניים: כגון מאכלים העשירים בויטמין סי מגנזיום וסידן, עלים ירוקים כהים, פרי הדר, דגנים מלאים, עדשים וטחינה.

dental alignment
dental alignment